Činjenica je da smo zadnjih godina svjedočili povećanju minimalne zarade i najniže penzije, ali i ukupnom povećanju zarada zaposlenih zahvaljujući efektima programa Evropa 1 i 2. Nažalost, pojačana inflatorna kretanja dovela su u pitanje efekte navedenih povećanja svih primanja, što je pokrenulo, opravdani talas nezadovoljstva zaposlenih i građana/ki, ocijenili su za Pobjedu iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore, komentarišući razlog velikog broja protesta u Crnoj Gori.Oni su kazali da, USSCG je podržala bojkot velikih trgovačkih lanaca kako bi ukazala na neprimjeren rast cijena određenih proizvoda i pozvala Vladu da primijeni efikasne mehanizme na zaštiti građana od “zelenaških” marži.
- Kao što ste u pitanju naveli, svjedoci smo da smo u posljednjih nekoliko godina imali više protesta u organizaciji sindikata i građana. Protesti kao mehanizam nenasilnog van institucionalnog djelovanja su legitimno sredstvo u borbi za svoje stavove i mjerilo su demokratičnosti jednog društva. Posebno je značajno što na protestima vidimo sve više mladih ljudi, što nam govori da su prepoznali potrebu da aktivno učestvuju u profilisanju ukupnog društvenog miljea.
USSCG od svog osnivanje pa do danas organizovala je brojne proteste u zaštiti socipo-ekonomskog položaja našeg članstva i zaposlenih, ali i podržala brojne proteste koji su bili na tom fonu i u zaštiti javnih interesa svih građana/ki. To ćemo raditi i ubuduće - naveli su iz USSCG.Odgovarajući na naše pitanje, da li su razlozi nezadovoljstva ispoljeni zbog niskih ličnih dohodaka ili radnih uslova, saopštili da, dominantan broj protesta usmjeren je upravo na zaštitu prava iz rada.
Dodali su da, uglavnom za predmet imaju isplatu ili povećanje zarada, bolje uslove rada, zaštitu preduzeća od negativnih efekata privatizacije ili stečaja...
- Ministarstvo rada je pokrenulo izmjenu seta zakona koji su od posebnog značaja za svijet rada. Trenutno se pregovara o izmjenama Zakona o radu, Zakona o štrajku, Zakona o reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih organizacija, Zakona o Fondu rada, Zakona o stalnom sezoncu..
., i u svim tim aktivnostim, na nivou radnih grupa, učestvuju predstavnici USSCG. Dakle pred nama je ozbiljan zadatak da kroz socijalni dijalog propišemo zakonska rješenja koja će na najbolji način odraziti interese zaposlenih i poslodavaca.
Nije to ni malo lak zadatak, kako za socijalne partnere, tako i za Vladu, ali predstavnici USSCG će, kao i uvijek do sada, dati maksimalan doprinos svojim konstruktivnim i argumentovani pristupom - najavili su iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore.Konsultant za psihologiju komunikacije, Radoje Cerović, objašnjavajući sa psihološkog stanovišta učestalost protesta u našoj državi, kazao da su protesti demokratska tekovina i pravo na izraz stava i mišljenja.- U tom smislu je svaki protest učinkovit.
U Crnoj Gori je došlo do otkrivanja protesta kao demokratskog prava i načina da se izrazi kritika i neslaganje. Do skoro ni vlast ni građani, nijesu bili svjesni te realnosti. Protesti u vrijeme AB revolucije bili su inscenirana manipulacija politički naivnog puka, tako da su autentični glasovi neslaganja po prvi put artikulisani zadnjih godina.
Ja vjerujem da je sama po sebi to dobra i važna stvar, da je svaki akcenat po nekom „daljem“ učinku suštinski samo način omalovažavanja, ućutkivanja ili obeshrabljivanja. Zadatak onih koji protestuju, da se njihov glas čuje i da pošalju poruku i vjerujem da je u tom građanski protest nešto što je osvojilo jedan novi prostor Crne Gore - rekao je Cerović.Kako je kazao, posebno mu je drago da su u Crnoj Gori i mladi ljudi, posebno univerzitetski studenti, pokazali sposobnost i želju da dignu glas protiv nekompetentnosti vlasti.
- Njihov protest je presedan u istoriji crnogorske akademije, jer nikakav protest prethodno nije krenuo odatle. Tako da je bilo i očekivano da će naići na poteškoće, prije svega u domenu nerazumijevanja kod nekih studenata, koji svoju političku zbunjenost i neinformisanost često skrivaju iza navodne apolitičnosti. Ali je postojala i grupa onih koji su imali interes da se “ograde“ poput beogradskih „ćaćija“ - tu prije svega mislim studentski parlament, koji već godinama je instrument rektorske vlasti i koji njivi mlade korupcionaše i kako vidimo “strajkbrehere“ - istakao je Cerović.
On je naglasio da svaki dalji učinak građanskog protesta podrazumijeva političku artikulaciju-podršku partija(ma) ili prerastanje u političku partiju, dodavši da, je posebno delikatna faza u kojoj protest prerasta u nešto sasvim drugo.- Više njegov smisao nije pritisak, revolt „dah za vratom“ vlastima. Od trenutka političke artikulacije, mi govorimo o drugoj, takođe veoma legitimnoj formi borbe i ciljeva, pa je zato i pojam „učinka“ sasvim drugačiji.
Obaranje vlada i promjena političkog poretka je proces koji može da krene od protesta, ali kao što vidimo u Srbiji i kao što smo svjedoci i u Crnoj Gori, za krajnji politički učinak i rezultat nije dovoljan protest, mi kako veličanstven ili masovan bio. Što ne umanjuje važnost protesta, pogotovu u Crnoj Gori za koju je relativno nov vid izražavanja - zaključio je Cerović..